Sinameki Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sinameki Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sinameki, sıklıkla günlük ek bir besin olarak kullanılır. Çay olarak tüketilir ve tohumunun yağı eklem ağrıları ve vücut ağrısını gidermek için kullanılır. Sinameki tohumlarının sağlığa yararları şöyledir.

  1. Yiyeceklerin Sindirimini Geliştirir

Sinameki tohumlarında glikozitler adı verilen organik bileşiklerin varlığı, sindirimi arttırmak için vücuttaki mide salgılarını iyileştirir. Sinameki tohumlarından yapılan bir bardak çay hızlı sindirime yardımcı olacaktır. Ayrıca, soğutma özelliklerine sahip olduğundan ve kalın bağırsağın sindirim işlemi sırasında ısıyı oluşturmasını engellediği için bağırsak kuruluğunu da önler.

Ayrıca şişkinlik gibi çocuklarda bağırsak bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir. Hazımsızlık nedeniyle mide ağrısı çekenler, göbek bölgelerinde keten tohumu yağı veya badem yağı ile karıştırılan sinameki tohumu yağı ile masajı yaparak rahatlayacaklar.

  1. Kabızlığı Önler

Sinameki tohumları, müshil özellikleri içeren maksimum yararları olması için yaygın olarak kullanılır. Kabızlık sorunlarını tedavi etmenin müshil etkisini veren emodin benzeri saflaştırıcı antrakinona sahiptir. Sinameki tohumlarla her gün hazırlanan çayın içilmesi, kalın bağırsakların iyi nemlendirilmesine yardımcı olur ve bağırsak hareketini kolaylaştırır.

Sinameki bitkisinin tohumlarının ekstraktına sahip olması dışkıların yumuşatılmasına ve yağlanmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bağırsak kanalında ısı birikimini azaltır.

  1. Mikroorganizmalar ile Mücadele

Sinameki tohumları mantar gibi mikroorganizmaların büyümesini engelleyebilir ve bu da engellenmezse ciddi cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca bakterileri öldürebilir ve Difteri, enfeksiyon ve süt bakterisi gibi farklı bakteri çeşitlerinin büyümesini önleyebilir. Sinameki tohum tozunun, içme suyuna karıştırılması, mantarların tetiklediği her türlü topikal enfeksiyonu iyileştirmede yardımcı olacaktır.

Sinameki tohumu özü ve alkol ile infüzyon (damar yolu) yapmak bakteriyel enfeksiyonlar için faydalı olacaktır.

  1. Göz Sorunlarını Tedavi Eder

Sinameki bitkisinin tohumları, eski zamanların göz bakım ilaçlarında bulunmasını sağlayan retinoik asit içerir. Karaciğeri detoks edebilir ve görüşü iyileştirebilir. Bu tohumlar bulanık görme, kaşıntılı gözler, glokom, kırmızı, ağrılı gözler ve kuru gözler gibi bir dizi göz problemini tedavi etmek için kullanılır.

Bitkisel köklerde Sinameki çekirdeği ekstresi kullanılarak konjunktif tıkanıklığı veya kanlı gözleri ve glokomu (göz hastalığı) iyileştirmek için bitkisel ilaçlarda sıklıkla kullanılır.

  1. Hipertansiyon Düşürür

Sinameki tohum çayının düzenli olarak yeşil çay gibi tüketilmesi yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olacaktır. Kanın basınç seviyelerini kontrol altında tutmak için vücutta kan dolaşımını teşvik edebilir. Sinameki bitkisinin tohumları da kan lipitlerini düşürebilir.

  1. Kolesterol Seviyelerini Korur

Sinameki tohumları serum kolesterol seviyesinin ölümcül limite yükselmesini önlemede önemli bir rol oynar. Ayrıca, kan dolaşımı sorunları önlemek için aterosklerotik plak gelişimini (damarlardaki elastikiyet) baskılar.

  1. Kilo Kaybı Yardımı Sağlar

Sinameki tohumları müshil özelliklere sahip olduğundan, toksinleri etkin şekilde dışarı aktararak kilo kaybına yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki fazla suyu atar ve güzel bir görünüm sunar. Sinameki tohum çayının veya ekstraktının normal detoks çayınızda kullanılması, fazla kiloları kaybetmenize yardımcı olacaktır. Vücudunuzdaki karbonhidrat ve yağların emilimini önleyen kilo kaybına neden olan temizleme aktiviteleri ile de bilinir.

Bir araştırmaya göre, sinameki tohumlarının beyaz yağ dokularında lipid birikimine neden olduğu tespit edilmiştir. Yağ dokularında enerjinin depolanmasından yağ dokusu sorumludur. Obezite öncelikle, vücut ağırlığından değil, vücuttaki yağ dokusu sayısından kaynaklanır.

  1. Soğuk Algınlığı Ve Grip Rahatlatır

Sinameki tohumlarının soğuk algınlığı ve grip için doğal bir işlem yapan güçlü antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Sinameki tohum yağı kullanılması, soğuk algınlığı ve grip salgını önler. Tohumlar baş ağrısını hafifletebilir, soğuk algınlığı ve gribi tedavi edebilir ve mevsimsel alerjilerle ilgili tüm enfeksiyonlarla savaşabilir.

  1. Uykuyu Teşvik Eder Hem de Yastığı

Sinameki tohumunun yastığını hiç duydunuz mu?  Bu yastığın kullanılması, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır. Bu tohumların terapötik özellikleri, kafanızı hafif masaj etkisine alırken sinirleri sakinleştirir ve rahatlatır. Uyku apnesi ve uykusuzluk çeken insanlar için en iyi tedavi yöntemidir. Sinameki bitkisinin tohumları ile yapılan yastık, yazın serin, kışın ise sıcak kalır.

Boyunda ve omuzlarında kronik ağrı çeken insanlar ayrıca sinameki tohumu yastığı ile de uyuyabilirler. Tohumların kalın dokusu, servikal spondiloz, baş dönmesi, serebral arteriyoskleroz ve uykusuzluk gibi tıbbi durumların iyileştirilmesi için meridyen akupunktur noktası masajı sunar.

  1. Vücut Ağrısını Rahatlatır

Sinameki bitkisi tohumlarından elde edilen yağ, eklemlerdeki artrit ağrısını hafifletmek için etkili bir işlemdir. Anti-romatizma ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Her gün bu yağla eklemlere masaj yapmak, dolaşım sisteminin verimliliğini arttırmak için kan akışını hızlandırmaya ve eklemlerde daha iyi oksijen beslemesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca kaslarda ve dokulardaki şişliği, rahatsızlığı ve ağrıyı ısıtarak hafifletebilir ve kan dolaşımını iyileştirir. Sinameki tohumun kaynatılması, diş ağrısı çeken çocuklar için faydalıdır.

Her türlü enfeksiyondan, vücut ağrısından uzak durmanıza ve ideal vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olacak en iyi seçeneği arıyorsanız, mutfağınızda bir Sinameki tohumu stoğu olduğundan emin olun. Çay hazırlamak için yalnız sinameki veya krizantem ya da goji meyveleri ile birlikte kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, uzun süre boyunca Sinameki tohumlarını kullanmaktan kaçının; Ayrıca, hamile bayanlar bu tohumları kullanmamalıdır, çünkü içerisindeki bazı bileşenler erken doğuma neden olabilir.